Dzianina z meszkiem/ dzianina zamszowa

dzianiny zamszowe

Podobno ta dzianina jest dość nowa na rynku i należy do jednych z najmodniejszych materiałów stosowanych do odzieży damskiej w tym sezonie. Jest ona bardzo miękka i przyjemna w dotyku, a do tego daje dużo ciepła, więc ubrania z niej wykonane będzie można nosić z czystą przyjemnością podczas zimnych jesiennych i zimowych dni. Ze względu na charakterystyczną powierzchnię określana jest jako dzianina zamszowa. W dzisiejszym wpisie postanowiłam nieco przybliżyć Wam jej cechy charakterystyczne i, co najważniejsze, jak wygląda jej szycie.


1. Co to jest dzianina zamszowa?

Jest to dość cienka, bardzo elastyczna dzianina poliestrowa charakteryzująca się tym, że jej prawa strona zawiera meszek przypominający zamsz...


... a po jej lewej stronie jest bardzo krótki, miękki włos, ale zupełnie inny, niż ten po prawej stronie:


Ze względu na swoją fakturę, dzianina charakteryzuje się tym, że bardzo łatwo "przyczepia się" do innych, szorstkich materiałów. Niektórzy porównują ją też do irchy. Ogólnie bardzo łatwo ją rozpoznać wśród innych dzianin:)

2. Do czego ona się nadaje?

Na bluzki, spodnie, sukienki i spódnice przeznaczone do noszenia jesienią i zimą na co dzień przede wszystkim. Ja sobie z niej taką bluzkę uszyłam:


3. Jak się ją szyje?

Ze względu na to, że jest to materiał z włosem, wszystkie elementy wykroju powinny być ułożone w tym samym kierunku. Wszystko po to, aby później włos układał się w tą samą stronę i jednakowo odbijał światło. 

Podczas przenoszenia konturów wykroju i podczas krojenia trzeba pilnować, aby nie rozciągnąć materiału, co mogłoby skutkować zniekształceniem się krojonych elementów.

Dzianina ta jest bardzo cienka i rozciągliwa, przez co prace z nią są dość wymagające. Przede wszystkim należy szyć ją igłą do stretchu (żółtą lub złotą). Nici najlepiej stosować poliestrowe. Do zszywania ze sobą poszczególnych elementów należy używać ściegów elastycznych, które będą "pracować" razem z dzianiną.

Ze względu na powierzchnię z włosem, jej transport pod stopką w trakcie szycia jest znacznie bardziej oporny, niż w przypadku szycia innych cienkich dzianin. Można go sobie ułatwić stosując stopki do szycia delikatnych tkanin i dzianin, albo taką z rolkami do trudnych materiałów.

Jak w każdej dzianinie, brzegi się rolują. Może to utrudnić krojenie i zszywanie poszczególnych elementów.

4. Konserwacja

Można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie, temperatura prania tej dzianiny to 40 stopni. Do ostatniego płukania można dodać płyn zmiękczający.

Ze względu na tendencję do rozciągania, lepiej jej zbyt intensywnie nie wyżymać i suszyć rozłożoną na płasko.

Prasować najlepiej żelazkiem ustawionym na maksymalnie 2 kropki (150 stopni) z parą wodną po prawej stronie przez zaparzaczkę (ściereczkę) lub bez ściereczki po lewej stronie.

22 komentarze:

  1. Chyba ją kiedyś "macałam", ale nie mam nic z niej uszytego... Na Gwiazdkę dostanę nową maszynę, ale raczej mało skomplikowaną :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale zawsze już będzie coś, dzięki czemu można fajne rzeczy tworzyć, pierwsza maszyna nie powinna nawet być skomplikowana:)

      Usuń
  2. Piękna tkanina, nie widziałam nigdzie zamszu z wzorem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. pięknie wygląda

    http://kataszyyna.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Kojarzę tą tkaninę, ale nie mam ubrań wykonanych z czegoś podobnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na przyszłość polecam, przyjemnie się ją nosi:)

      Usuń
  5. Bardzo fajnie się ta tkanina zapowiada;) a bluza super!;))
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Super, że uszyłaś ją sama :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy materiał, fajna bluza Ci wyszła :)

    OdpowiedzUsuń
  8. I don't have suede knit yet.
    Yours is so beautiful!!

    akiko

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Szycie Marii Tamary , Blogger