Co warto wiedzieć o flauszu?
Flausz jest tkaniną idealną dla jesiennej i zimowej odzieży wierzchniej. Wykonane z niego płaszcze, żakiety i peleryny będą nie tylko eleganckie, ale także ciepłe i wygodne. Dlaczego? Zapraszam do lektury.
1. Co to jest flausz?

Cechą charakterystyczną flauszu jest także to, że z obu stron posiada nieco inny wygląd, a nieraz także barwę. Dla przykładu, oto jak prezentują się strony flauszu, z którego szyłam płaszcz:
2. Jakie ma on zastosowanie?
Flausz to tkanina używana na potrzeby szycia odzieży wierzchniej, na przykład płaszczy, żakietów, peleryn. Kiedyś przeczytałam, że można go także używać jako tkaninę akustyczną.
3. Jak się go szyje?
- Flausz ma tendencję do kurczenia się. Dlatego przed szyciem musi zostać zdekatyzowany, czyli poddany działaniu na przemian zimnej i gorącej wody (lub pary z żelazka).
- Podczas krojenia należy pamiętać, że flausz ma obie strony o innej strukturze. Dlatego zawsze kroimy wszystkie części na tej samej stronie. Dzięki temu gotowe ubranie będzie jednolicie odbijało światło.
- Warto uregulować docisk stopki, gdyż grube tkaniny czasem mogą pod nią zbyt ciężko przechodzić.
- Potrzebna jest igła zwykła o grubości 80 lub 90.
- Poszczególne elementy najlepiej jest zszywać szwem prostym.
- Brzegi wymagają obrzucania, najlepiej overlockiem lub podobnym do niego ściegiem.
Podczas prasowania nie rozciągamy materiału. To będzie przydatne jedynie wtedy, gdy ubranie zbiegnie się w praniu i chcemy je przywrócić do stanu pierwotnego. Temperatura odpowiednia do prasowania to ok. 2 kropki. Prasujemy przez zaparzaczkę (nawilżoną ściereczkę).
Lektury fachowej nigdy dość :)
OdpowiedzUsuńNigdy przenigdy:)
UsuńGreat material interesting post.
OdpowiedzUsuńThank you:)
Usuńnie sadzilam ze ten material sie kurczy, bo nie myslam ze ze mozna go prac?? a rozciagac juz nie raz rozciagalam ale,wtedy jak sie zrobila spodniczka np. za ciasna. :)
OdpowiedzUsuńKurczy się czasami nawet o cały rozmiar. Miałam już taką przygodę z inną kurtka z tego materiału. Trzeba było naciągac żelazkiem.
UsuńBardzo lubię spódnicę z flauszu. Są ciepłe , ale nie sztywne, więc można swobonie się w nich czuć. :)
OdpowiedzUsuńKiedyś szylam spódnice z resztek tego fioletowego flauszu, ale mój błąd polegał na tym, że nie dodałam podszewki. Projekt został odłożony i czeka na mój powrót natchnienia:)
Usuńa kolor jaki ładny;)
OdpowiedzUsuńTakże bardzo lubię fiolet:)
UsuńJa również nie piorę, wolę zanieść do pralni. Boję się, że sama bym coś sknociła. Zimą bardzo lubię flauszowe spódniczki - kolejna w przygotowaniu ;) Co do prasowania, jeśli flausz jest wełniany, najlepiej robić to maksymalnie rozgrzanym żelazkiem przez zwilżoną bawełnianą szmatkę i BEZ pary. Efekt jest natychmiastowy i trwały, chyba, że zmienię zdanie i znów zastosuję taką samą procedurę.
OdpowiedzUsuńAle z flauszem jedyne, co może się stać, to skurczenie się. O ile szyjesz coś sama, zdekatyzujesz tkaninę i już nic nie powinno się z nią stać. Gorzej jest z rzeczami ze sklepu, niestety kurczenie się ich w praniu jest prawdopodobne i wtedy ostrożność się przyda:)
UsuńFantastic post!
OdpowiedzUsuńKenny,
WHATKENNYHEARTS.com
FOLLOW ME ON INSTAGRAM @kennydaily
FOLLOW ME ON BLOGLOVIN
LIKE WKH ON FACEBOOK
Thank you:)
UsuńKupowałam kiedyś flausz na płaszcz. Uszyła mi go Pani krawcowa:) Długi, wojskowy krój. Z resztek uszyłam sobie kapelusz, który noszę do dziś:)
OdpowiedzUsuńZapomniałam dodać, że na nakrycia głowy także doskonale się nadaje:)
UsuńBardzo przydatny wpis, poki co z flauszu nic nie robie, ale wiem gdzie znalezc niezbedne informacje. pOzdrawiam serdecznie Beata
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo i pozdrawiam!
UsuńBeautiful color!!! interesting post!!!
OdpowiedzUsuńHave a good week!!! my g+ for you!!!:)))
Besos, desde España, Marcela♥
Thank you:) Same to you!
UsuńI love coats made out of this fabric ;) xoxo
OdpowiedzUsuńhttp://stylesensemoments.blogspot.com/
Me too:)
UsuńAmazing materiald, good work!
OdpowiedzUsuńKisses
NEW POST
www.angelswearheels.com
Absolutely Perfect! ♥
OdpowiedzUsuńThank you!
UsuńSzlachetny materiał, warto o nim wiedzieć więcej. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńI na teraz jak znalazł:) Pozdrawiam serdecznie!
Usuńoj tak flausz to bardzo wdzięczna tkanina na wszelkiego rodzaju okrycia wierzchnie, ale przyznam szczerze, że jak dotąd do głowy mi nie przyszło aby go ot tak zwyczajnie wyprać, byłam przkonana, że tylko czyszczenie chemiczne...
OdpowiedzUsuńJa rzadko kiedy ooddaję kurtki do czyszczenia chemicznego. Przy znajomości specyfiki danego materiału można sobie z nim samodzielnie poradzić. Płaszcz z tej tkaniny był prany i żyje i jest nadal w bardzo dobrym stanie:) Najgorsze, co może się z nim stać, to skurczenie się, ale tylko wtedy, gdy nie był on dekatyzowany:)
UsuńCzytam o tym flauszu i patrzę sobie na moje smętne trzy metry tegoż materiału i pojawia się w mojej głowie pytanie - czy ja mam "oparować" ten flausz z daleka, czy normalnie wyprasować z parą... A może jest jakiś szybszy sposób? Liczę na małą sugestię :D
OdpowiedzUsuńFlausz najlepiej wyprasować z parą wodna przez ściereczkę (zaparzaczkę) z lnu lub bawełny. Innym sposobem jest wyprać go w ciepłej wodzie, nawet bez dodatku żadnego detergentu.
UsuńOn się nie skurczy bardzo w takim praniu? Ciepła to znaczy ile? 60? 90? :)
UsuńOn ma się skurczyć, inaczej mówiąc, ma zostać zdekatyzowany po to, aby po uszyciu gotowy płaszcz nigdy później nie skurczył się podczas prasowania na przykład. Temperatura prania wełny to 30 stopni :)
UsuńDziękuję :) Może głupie pytania zadaję ale nigdy jeszcze nie brałam się za flausz. Będę z niego robić pelerynę taką z pół-koła :)
UsuńLepiej się zapytać zawsze, gdyż flausz jest nieco wymagającą tkaniną:)
UsuńW jaki sposob moge wyczyscic w domu plame na flauszowym plaszczu? Spadl z wieszaka i chyba ktos go nadepnal bo sa takie ciemne smugi. Prosze o pomoc.
OdpowiedzUsuńSpróbuj miejsce z plamą opłukać zimną lub góra letnią wodą, wetrzeć w nie lekko palcami płyn do prania wełny lub delikatny szampon do włosów, a następnie spłukać detergenty, powinno pomóc:)
Usuńczym się różni flausz od wełny parzonej?
OdpowiedzUsuńFlausz to tkanina wełniana produkowana z przędzy zgrzebnej (nitki grubsze, krótsze, z odstającymi końcówkami włókien), natomiast określenie "wełna parzona" odnosi się do procesu wykańczania tkanin z wełny czesankowej (wykonanej systemem czesankowym, cieńsza i gładsza w porównaniu do przędzy zgrzebnej, gdyż nie zawiera krótkich włókien). Zaparzanie wełny to działanie gorącej wody na wyprostowaną i naprężoną tkaninę, a następnie działanie zimną wodą w celu zlikwidowania naprężenia nitek osnowy i wątku, które powstało podczas przędzenia i tkania.
UsuńTkaniny z wełny czesankowej są gładsze.
UsuńHej
OdpowiedzUsuńHej! Mam pytanie odnośnie płaszcza z flauszu. Jak szybko albo czy w ogóle ten materiał się mechaci? Noszę płaszcz zaledwie 3 tygodnie.. A kulki na nim jakbym go nosiła 3 lata.. Zastanawiam się nad reklamacją. Bardzo proszę o radę!
OdpowiedzUsuńHej, ja mam płaszcz flausz z tkaniny jak na zdjęciu powyżej, bardzo dobrej jakości od 2012 roku i nie ma nawet śladu po kulkach. Twój najpewniej jest bardzo słabej jakości, jaki miał dokładnie skład surowcowy?
Usuń