Dekatyzacja diy

Większości z Was zdarzyła się zapewne chociaż raz w życiu następująca sytuacja: uszyta bluzka pasowała na miarę idealnie... do pierwszego prania. W jego wyniku zbiegła się ona nawet o cały rozmiar i nadawała się już tylko do oddania jakiejś mniejszej osobie. Bluzka skurczyła się, gdyż materiał, z którego została uszyta nie posiadał odporności na działanie gorącej wody, czyli nie został zdekatyzowany.

Dekatyzacja- jest to proces, któremu materiały muszą być poddane jeszcze przed krojeniem. Ma sprawić, aby zbiegły się maksymalnie. Dzięki temu gotowe ubranie nie zmieni swojego rozmiaru po praniu. Obowiązkowo zdekatyzowane muszą zostać materiały zawierające włókna naturalne (np. len, wiskoza, wełna, bawełna) bez względu na ich późniejsze zastosowanie. 

Dekatyzację można wykonać samodzielnie w domu poprzez:
  • Pranie tkaniny (ręczne lub w pralce) w wodzie o temperaturze identycznej jak ta, w której będzie prana gotowa rzecz. Nie trzeba do niej dodawać żadnych detergentów, gdyż w procesie dekatyzacji najważniejsze jest poddanie materiału działaniu gorącej wody. Następnie należy ją wysuszyć i  uprasować. sposoby na zapobieganie kurczeniu się tkanin
  • Innym sposobem na dekatyzację jest prasowane materiału żelazkiem z parą wodną.

Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłam w miarę przejrzyście, ale jak macie jakieś pytania, piszcie:)

32 komentarze:

  1. Idealnie to wyjaśniłaś,bardzo często stosuję metodę dekatyzacji, wiele osób jeszcze o tym nie wie, pozdrawiam!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz słyszę aby prasowanie z parą dekatyzowało tkaninę,ja myślę że nie,tylko poprzez zamoczenie w ciepłej(nie gorącej)dekatyzuje tkaninę.Robię tak często,i nawet gdy szyję znajomym pytam czy dekatyzowały
    Obecnie większość tkanin nie potrzebuje tego zabiegu. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pod wpływem wyłącznie prasowania wraz z parą wodną kiedyś tkanina wełniana zbiegła się u mnie o 2 cm. Mimo to znacznie bardziej preferuję pranie:) Pozdrawiam!

      Usuń
  3. Wszystko jest jasne. Miłej niedzieli !!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To cieszę się bardzo:) Dziękuję i wzajemnie!

      Usuń
  4. Zawsze piore kazdy material, a nie tylko zamaczam, bo przyjemniej sie szyje z takiego pachnacego materialu. Piore w 40 st. wiec nie wiem czy to mozna uznac za wystarczajace cieplo, ale do tej pory zaden gotowy wyrob nie zmienil swojego ksztaltu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie zmienił kształtu, znaczy, że temperatura jest ok:) Ja materiały prałam z użyciem detergentów kiedyś. Teraz używam ich do uprania jedynie gotowej już rzeczy.

      Usuń
  5. Zdarzyło mi się i to milion razy ,dzięki za rady kochana.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy post. Ja staram się zawsze dekatyzować tkaniny ale również dekatyzuję parą i okazuje się, że pod wpływem prasowania czasami ucieka mi z tkaniny lub dzianiny 20 cm, gdzie kupuję materiał np. metr i zostaje mi 80 cm.
    Warto zawsze brać te 20 cm ponieważ nigdy nie jest się pewnym jak tkanina lub dzianina zachowa się pod wpływem prasowania. A nawet można się zdziwić że podszewka też się kurczy jeśli nie została zdekatyzowana.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, że podszewki również potrafią się skurczyć, podobnie jak przy materiałach "na wierzch" to zależy od ich składu.

      To prawda, że już przy kupowaniu tkaniny trzeba wziąć pod uwagę, czy może ona skurczyć się w praniu, czy też nie. Choć ja od pewnego czasu nie kupuję żadnego materiału na styk, tylko jeszcze ok. 10 cm więcej, na wszelki wypadek:)

      Usuń
  7. dzięki za ten post :] Przydatny

    OdpowiedzUsuń
  8. aj chyba nawet do takich prosych rzeczy jestem za glupia :D

    OdpowiedzUsuń
  9. Great and interesting post. I'll have to keep this tip in mind. Thx for sharing.
    xox
    Lenya
    FashionDreams&Lifestyle

    OdpowiedzUsuń
  10. Faktycznie zdarzyło mi się przez moje lenistwo! :) - nie chciało mi się dekatyzować!

    OdpowiedzUsuń
  11. This is such a fun read! Great images also. Happy Friday dear! :)

    xoxo;
    STYLEFORMANKIND.COM
    ** Facebook / Bloglovin **

    OdpowiedzUsuń
  12. CZyli tak naprawdę każdy materiał powinno sie od razu wrzucić do pralki i dopiero pózniej na nim pracować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy, który zawiera włókna naturalne obowiązkowo powinno się uprać:)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Szycie Marii Tamary , Blogger